DUYURULAR

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE PALETLER

Paletler, paketlenmiş yükü taşıma ve istifleme sürecinde kullanılan birbirine bağlanmış yapılardır. Bu yapılar arasında forklift çatallarının girebileceği kadar boşluk bırakılarak paletler dizayn edilmektedir. Taşımacılıkta, istiflenecek ve taşınacak yükün büyüklüğü yapılacak işin verimliliği ile doğru orantılıdır. Verimliliği arttırmak için de sanayileşme döneminden bu yana paletin gelişiminde birçok değişiklikler kaydedilmiştir. 
 
  Geçmişten günümüze ahşap, plastik, alüminyum, metal ya da bunların bileşimden üretilen paletler taşıma zincirinin hemen hemen her aşamasında kullanılmıştır. Taşımacılık sanayisinde 1930’lardan 1960’lara kadar en fazla ahşap palet kullanılmıştır. Ancak hızlı sanayileşme döneminde ahşap palet taşınacak yük miktarının artmasına bağlı olarak dayanıklılığını yitirmiş ve çevresel faktörlerden olumsuz etkilenmiştir. Sanayileşmeyle birlikte 1960’ların sonuna doğru ahşap paletlerin pazar payı azalmış, plastik, metal ve alüminyum paletlerin üretimine geçilmiştir. Günümüzde plastik, metal ve alüminyum paletler ahşap paletlere göre daha maliyetli olsa da dayanıklılık ve hafifliği ile ön plana çıkmaktadırlar.
 
ALUMPA, ağır yükler için tercih edilen, ahşap paletlere nazaran çok daha uzun ömürlü olan alüminyum palet üretimini gerçekleştirmektedir. Alüminyum paletler hijyenik, kolay temizlenebilir ve taşınabilir olması ilaç, gıda, kozmetik, biyomedikal gibi sektörler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Alüminyum paletler, herhangi bir hasara sebep olacak parçayı üstünde bulundurmadığından taşınacak yüke zarar vermemektedir. GMP yönetmeliklerine ve HACCP gereklerine uygun üretilen alüminyum paletlerimiz çevre dostudur ve  %100 geri dönüştürülebilir.

SOSYAL MEDYA

Bizi Takip Edin!